Kaitavimas – tai absoliučios laisvės pojūtis. Jėgos aitvaru gali tiesiog keliauti jūros pakrante iš taško A į tašką B, raižyti bangas, atlikti aukštus šuolius ar išdarinėti sunkiai suvokiamus triukus. Jėgos aitvarą galima panaudoti ir sausumoje su kite-bagiais ar kite-riedlentėmis, žiemą su slidėmis, snieglente ar pačiūžomis. Viskas ko reikia – vėjas.
Kaitavimo sportas nereikalauja išskirtinio fizinio pasiruošimo ar ištvermės. Net ir fizinių jėgų nereikia daug, svarbiausia yra technika, kuri išlavinama praktikuojantis ir gerai leidžiant laiką vandenyje.
Visuomenėje yra susidariusiu nuomonė, kad kaitavimas labai pavojingas sportas. Kaitavimo sporto pradžioje taip ir buvo: kaitų saugumo sistemos buvo netobulos arba išvis neegzistavo, nebuvo kaitavimo instruktorių, iš kurių būtų galima mokytis, niekas nežinojo, kad jėgos aitvarą reikia pakelti vėjo lango krašte, o ne vėjo jėgos zonoje, todėl šio sporto pradininkai turėdavo įvairių, kartais skausmingų, nuotykių. Dabar viskas yra žymiai paprasčiau ir saugiau.
Vis dėlto, kaitavimas yra ekstremalus sportas ir jei praktikuojamas neatsakingai, gali būti pavojingas.
Greičiausias, saugiausias, maloniausias, dažnai ir pigiausias būdas išmokti kaituoti yra kartu su kaitavimo instruktoriumi. Geras instruktorius turi būti, rūpestingas, kantrus, atsakingas ir išmanyti bei vadovautis pedagoginiais principais.
Lietuvoje kaitavimas yra gan populiarus sportas, kiekvienais metais pritraukiantis vis naujų kaitavimo entuziastų. Nieko nuostabaus, nes nors vėjuotų dienų vasarą norėtųsi daugiau, visgi kaitavimui sąlygas turime puikias.
Mokymuisi kaituoti, ar mėgstantiems lygaus vandens kaitavimo vietas, sunku būtų surasti geresnę vietą nei Kuršių marios. Bangų mėgėjai džiaugiasi Baltijos jūra. Gyvenantys toliau nuo pajūrio ir turintys kantrybės laukti vėjo (pajūryje dažniau būna vėjuota), kaituoja ežeruose, mariose. Kaitavimo vietų pasirinkimas Lietuvoje tikrai platus.
Nereiktų pamiršti ir žiemos, jei gamta dosni sniego, tikras malonumas lėkti per purų sniegą su snieglente ar slidėmis, juolab kad kalnų Lietuvoje nėra.
Svencelė – ko gero žinomiausia kaitavimo vieta Lietuvoje. Tai puiki vieta kaitavimui, su idealiai lygia pievele jėgos aitvaro paruošimui ir pakėlimui, plačiu krantu išėjimui į vandenį ir toli nuo kranto mažu gyliu.
Svencelėje veikia daug kaitavimo mokyklų, dirba kaitavimo įrangos parduotuvės, yra galimybė užsisakyti nakvynę konteinerinio tipo nameliuose, pavalgyti ar atsigerti ten veikiančiame restorane.
Nors mokytis kaituoti rekomenduojame tik su instruktoriumi, žemiau pateikiama kaitavimo teorijos santrauka (aprašomos ne visos dėstomos temos). Ją perskaičius, kursų metu bus lengviau įsiminti bei suprasti dėstomą medžiagą, dėl to mažiau laiko praleisite krante mokydamiesi teoriją, daugiau laiko liks praktiniams užsiėmimams vandenyje.
Vėjo stiprumo bei krypties prognozę galima rasti internetiniuose tinklalapiuose: www.windguru.cz, www.windy.com ir kt. Prognozę geriausia patikrinti keliuose šaltiniuose. Taip pat galima įsigyti nešiojamą vėjo greičio matuoklį, vėjo stiprumo pasimatavimui kaitavimo vietoje.
Kaitavimas yra galimas tik esant vėjui, kuris turi būti tam tikros krypties ir stiprumo. Mokiniai mokomi prie 5–10 m/s stiprumo vėjo, kai nėra didelių gūsių. Savarankiškai pradėjusiam plaukioti pradedančiajam kaituotojui, pasirinkus tinkamo dydžio jėgos aitvarą, saugiausias vėjas būtų 6–9 m/s.
Vėjo stiprumo pasimatavimui galima naudoti nešiojamą vėjo greičio matuoklį. Naudojant tokį įrenginį, reiktų įvertinti, kad priklausomai nuo vietovės, vandenyje vejas gali būti stipresnis nei krante.
Apytikslį vėjo stiprumą galima nustatyti ir pagal aplinką (bangas, plevėsuojančias vėliavas, linkstančius medžius ir t.t.). Jei vandenyje matoma daug bangų su baltais purslais vėjo stiprumas jau siekia 6 m/s arba daugiau.
Vėjo krypties nustatymas yra būtinas, kad suprastume ar vieta tinka kaitavimui, kad galėtume pasirinkti tinkamą vietą jėgos aitvaro paruošimui ir saugiai pakelti jėgos aitvarą vėjo lango krašte.
Vėjo krypties nustatymui pasinaudojame:
Labai svarbu yra suprasti kaip vėjas pučia kranto atžvilgiu. Tikrinant vėjo prognozę, tam tikroje kaitavimo vietoje, reikia nepamiršti, kad svarbus yra ne tik stiprumas, bet ir kryptis. Vienoje kaitavimo vietoje vakarų vėjo kryptis gali būti ideali, o kitoje kaitavimas prie tokios krypties tiesiog neįmanomas.
Yra dvi jėgos aitvarų rūšys:
Pripučiami jėgos aitvarai:
Daug nesiplečiant į skirtingų formų ar tipų jėgos aitvarų privalumus ar trūkumus reiktų paminėti, kad beveik visos kaitavimo mokyklos mokymui naudoja pripučiamus SLE tipo jėgos aitvarus. Šiuos kaitus yra paprasta pakelti iš vandens, jie turi platų vėjo diapazoną ir paleidus barą netenka beveik visos generuojamos galios. Todėl būtent tokio tipo jėgos aitvarą rekomenduočiau pradedančiajam kaituotojui.
Nerekomenduočiau rinktis C formos kaito be bridl'ų, numetus į vandenį jį yra sunkiau pakelti bei reikia daugiau įgūdžių šio kaito valdymui. C formos kaitai turi mažesnį vėjo diapazoną.
Nusprendus įsigyti naudotą kaitavimo įrangą reiktų žinoti, kad visi esminiai jėgos aitvarų saugumo patobulinimai buvo padaryti iki 2006 metų, todėl nerekomenduočiau pirkti jėgos aitvaro senesnio nei 2007 m. Taip pat nerekomenduoju pirkti naudoto jėgos aitvaro nebaigus kaitavimo mokymų. Po mokymų turėsite didesnį supratimą apie kaitavimo inventorių. Jei kursų metų užsiminsite instruktoriui, kad norite įsigyti naudotą kaitavimo įrangą, paaiškins į ką reikia atkreipti dėmesį.
Kaito valdymui naudojamas bar'as su stropomis, naudojami keturių stropų (populiariausi) ir penkių stropų bar'ai.
Teoriškai bet kurį keturių stropų kaitą galima valdyti su bet kokiu keturių stropų bar'u, kur visos keturios stropos yra vienodo ilgio. Tačiau yra bar'ų kur saugumo sistemoje naudojamos dvi arba viena stropa, taip pat skirtingų gamintojų bar'uose centrinės stropos išsišakoja skirtingame aukštyje, kas gali turėti įtakos kaito skridimo charakteristikoms. Todėl prieš naudojant bar'ą kuris nėra skirtas konkrečiai tam jėgos aitvarui, reiktų įsitikinti, kad jie yra suderinami.
Kaitavimui naudojamos labai įvairios kaitavimo lentos: dvikryptės (Twin Tip), bangų (surf) lentos, hidrofoilai ir bet kokios kitos lentos ant kurių galima plaukti atsistojus vandenyje. Lentos pasirinkimas priklauso, nuo kur yra plaukiojama (ežeras, marios, jūra), koks plaukimo stilius labiau prie širdies, prie kokio stiprumo vėjo lenta yra naudojama (silpnam vėjui reikia didesnės lentos).
Kaitavimo mokymui naudojamos dvikryptės kaitavimo lentos. Jos yra parenkamos didelių matmenų, tada nereikia tiek daug jėgos, kad galėtum pradėti plaukti, galima plaukti mažesniu greičiu ir mokymosi procesas tampa greitesnis, saugesnis ir įdomesnis.
Pradedančiajam kaituotoji nusprendusiam įsigyti savo lentą, nerekomenduočiau rinktis iš pačių mažiausių lentų. Progresavimas bus greitesnis pasirinkus didesnę kaitavimo lentą.
Renkantis lentos dydį reiktų atkreipti dėmesį ir į savo svorį, kuo didesnis svoris, tuo didesnė lenta. Pvz. pradedančiajam kaituotojui, kurio svori 85 kg, rekomenduočiau lentą apie 138×41 cm arba didesnę.
Jei pirmą savo kaitavimo lentą įsigysite labai didelę (145×45 cm ir didesnės), vėliau tokią lentą galima naudoti kaip „lengvo vėjo“ lentą.
Jėgos aitvaro generuojama galia kaituotojui perduodama per trapeciją, todėl labai svarbu, kad ji būtų patogi.
Yra du tipai trapecijų: sėdimos ir juosmens trapecijos.
Juosmens trapecijos mažiau varžo judesius ir tarp kaituotojų yra gerokai populiaresnės už sėdimas trapecijas. Tačiau kol kaitavimo įgūdžiai yra silpni, stovėsena ant lentos yra neteisinga, o kaitas dažnai laikomas arti 12 val. (virš galvos) juosmens trapecija kyla į viršų ir spaudžia šonkaulius. Dėl to būna nepatogu, kartais net sunku kvėpuoti. Vėliau, kai išlavinami kaitavimo įgūdžiai šios problemos dažniausiai nelieka.
Sėdima trapecija turi dirželius, kurie sustabdo jos kilimą į viršų ant krūtinės. Sėdima trapecija dažniausiai yra geresnis pasirinkimas turintiems nugaros problemų. Tačiau sėdima trapecija šiek tiek labiau varžo judesius.
Renkantis trapeciją nereikėtų vaikytis madų ir pasirinkti tą variantą, kuris Jums yra patogesnis.
Pasiruošęs ar pasiruošusi išmokti kaituoti? Kaitavimo kursai
Gali būti, jog po metų tu norėsi, kad būtum pradėjęs šiandien.
– Karen Lamb